Akutní poliomyelitis a PPS - Část 1
Vážení čtenáři,
mnoho lidských osudů bylo v polovině 20. století poznamenáno závažným onemocněním, které způsoboval poliovirus - akutní poliomyelitidou. Statisíce, hlavně dětí a mladých lidí, na celém světě onemocněly touto závažnou chorobou, která u většiny z nich vedla k trvalému poškození pohybového aparátu. Vakcína proti viru objevená Sabinem a Salkem dokázala většinu světa zbavit této choroby. Přesto stále ještě existují oblasti, hlavně v rozvojovém světě, kde virus poliomyelitidy hrozí.
Boj za eradikaci polio vedou společně Světová zdravotnická organizace (WHO) a mezinárodní organizace Rotary International. WHO zabezpečuje převážně organizační část, dodává odborníky a řídí celou akci. Rotary International se výraznou měrou podílí na finančním zabezpečení (dosud se jedná o desítky milionů dolarů). Spolupráce obou organizací probíhá od roku 1988 a za tu dobu počet onemocnění ve světě poklesl o 99 %, na méně než 3000, a počet zemí, kde se polio vyskytuje, poklesl ze 125 na 20. Cílem je definitivní eradikace akutní poliomyelitidy do roku 2005, kdy Rotary International bude slavit stoleté výročí založení.
I když se podaří akutní onemocnění zcela vymýtit, bude na světě existovat velká skupina lidí, kteří akutní onemocnění prodělali a trpí jeho následky. Předpokládá se, že na světě žije až 12 milionů postižených. Jen v Evropě jich je asi 700 000, v USA 2 miliony. V naší republice žije asi 10 000 lidí, kteří prodělali akutní poliomyelitidu.
Bylo prokázáno, že až u 70 % lidí po prodělaném onemocnění v pozdější době (i za několik desetiletí od onemocnění) dochází ke komplexu problémů, který se souborně nazývá postpoliosyndrom.
Akutní onemocnění probíhalo v naší republice v několika vlnách hlavně v padesátých letech. Vzhledem k tomu, jaká doba uplynula, a vzhledem k tomu, že mnoho lidí neví, co to byla akutní poliomyelitis, a ještě více lidí neví, co je to postpoliosyndrom, rozhodli jsme se vydat tuto publikaci. Chceme připomenout pacientům i lékařům, o jak závažný problém se jedná, a chceme nabídnout některá řešení, jak zmírnit následky postpoliosyndromu.
Obsah
1. Původce poliomyelitidy
2. Akutní onemocnění
3. Léčebné metody při akutním onemocnění
4. Vakcinace a epidemiologie
5. Postpoliosyndrom (PPS)
5.1 Příčiny vzniku postpoliosyndromu
5.2 Kritéria postpoliosyndromu
5.3 Klinické formy postpoliosyndromu
5.4 Léčebné možnosti postpoliosyndromu
5.5 Postpoliosyndrom a léky
5.6 Současný pohled na rehabilitaci pacientů
5.7 Prevence rozvoje postpoliosyndromu
6. Invazivní zákroky a vyšetření u PPS
6.1 Chirurgické zákroky
6.2 Dentální zákroky
7. Závěr
Kontakt
SekretariátJaroslava Šebestová
Jabloňová 2891/2
106 00 Praha 10
Mobil: 728 119 174
asociacepolio@seznam.cz
Asociace polio
IČO
00570656
DIČ
CZ00570656
Bankovní spojení
Česká spořitelna, a.s., oblastní pobočka Praha 4
Číslo účtu
80413349/0800
Datová schránka
acans49